نظرتان را راجع به طب اسلامی بفرمائید ؟

46
پرسش و پاسخ

پرسش
لطف می‌کنید نظرتان را راجع به متن زیر بفرمایید.
«حجت‌الاسلام دکتر طباطبایی، رئیس پژوهشگاه موسسه‌ی دارالحدیث:
من با عنوان طب اسلامی مخالف هستم. یعنی بنده نمی‌پذیرم که هدف دین و شریعت در درانداختن نظامی به عنوان نظام پزشکی باشد.
اصلا این دو حوزه (دین و نظام پزشکی) از هم جدا هستند. بنابراین عنوان طب اسلامی یک عنوان غلطی است و ویژگی‌هایی که مرتبط با یک نظام پزشکی است در مجموعه‌ی روایات شیعی نمی‌بینم.
یک رویکرد دیگر هم نگاه حداکثری به دین است. این گروه‌ها همه چیز را دینی می‌بینند. معمولا کسانی که بحث طب اسلامی را معرفی می‌کنند از دسته‌ی دوم هستند که دین اسلام را یک دین حداکثری و فراگیر معرفی می‌کنند.
اگر هدف دین این باشد که نظام سلامت و پزشکی هم طراحی کند، پس باید در مورد تشخیص بیماری‌ها، علل امراض و… دستورالعمل کامل داشته‌باشد که بیماری را چگونه می‌توان شناخت و درمان کرد (و حال این که در مرویات ما چنین چیزی نیست.)
مثلا کتاب کافی به عنوان مهم‌ترین کتاب حدیثی شیعه می‌تواند منبع مهمی برای احادیث طبی باشد. جناب کلینی در مدرسه حدیثی قم، کتاب کافی را نوشته است و البته می‌دانید که مدرسه حدیثی قم از سخت‌گیرترین مدارس حدیثی نسبت به اعتبار سنجی روایات بوده است. جناب کلینی هم از اوثق محدثین بوده‌اند. خوب کتابی با این خصوصیات خیلی تفاوت دارد با کتابی مثل کتاب ابن بسطام نیشابوری که اصلا در مجامع حدیثی ما شناخته شده نیست و هیچ جایگاهی ندارد.
ما در موسسه‌ی دارالحدیث یک مجموعه‌ای گردآوری کردیم که روایات صحیح و غیر صحیح را جمع آوری کردیم. حدودا ۶هزار روایت غیر تکراری در حوزه‌ی طب داریم. از این ۶هزار روایت طبی حدود ۱۵درصدش سند دارد. نزدیک به ۸۵درصد روایات باب طب اساسا سند ندارد. خب از این تعداد کمتر از هزار روایت، حدود ۵درصد، سند صحیح دارند. یعنی از کل روایات پزشکی کمتر از ۵درصد آن سند معتبر دارد و معمولا این احادیث هم در کتاب کافی است. این ۵درصد هم عموما در مورد خواص خوراکی‌ها هستند یعنی نه در تشخیص بیماری فایده‌ای دارد و نه در درمان فایده‌ای دارد.
در مورد گستره‌ی روایات پزشکی، ما روایات متنوع در مورد درمان امراض بسیار کم داریم و اتفاقا در مجموع روایات، اندک‌ترین روایات در مورد درمان است و بیشتر روایات در باب خواص خوارکی‌ها و یا دستورات عمومی سلامتی و پیش‌گیری از درمان است.
یعنی در روایات ما از ۶هزار روایتی که موجود است اگر بخواهیم روایات معتبری که مربوط به بحث درمان امراض است را جدا کنیم کمتر از یک درصد است یعنی کمتر از ۶۰روایت در حوزه‌ی درمان داریم. حالا مشاهده می‌کنید که چرا بنده می‌گویم ما طب اسلامی نداریم؟!
الان در مجموعه‌هایی که به عنوان طب اسلامی و روایات طبی مطرح می‌شود، یک روایت را می‌گیرند و چقدر درباره‌ی آن تعریف و تمجید و توضیح می‌دهند بدون این که آن را اعتبار سنجی کرده باشند و یا مدلول آن را درست فهمیده باشند.»

پاسخ
بیان جناب دکتر نسبت به وضع موجود به صحت نزدیک است اما به لحاظ محتوای دین که عین طبابت است بسیار دور از واقعیت؛ قرآن پوسته‌اش شفاست و همه‌ی دستوراتش دارو؛ این که تدوین و بیان نشده حرف حقیست.
#طب_اسلامی #پزشکی

این مطلب را منتشر نمایید